Centrum Usług Społecznych w Kurzetniku


Idź do treści

Menu główne:


Co nowego

Projekty Archiwalne > Projekty 2009

Szkolenia w Klubie Integracji Sspołecznej
24 listopada 2009r.


W listopadzie uczestnicy II edycji projektu systemowego "Program aktywnej integracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie Kurzętnik" biorą udział w szkoleniach zawodowych i w kursach aktywizujących społecznie.
10 osób zostało skierowanych na kurs prawo jazdy kat. B, który zwiększy ich szanse na znalezienie pracy poprzez zniesienie ograniczeń związanych z niemożliwością korzystania z publicznych środków komunikacji i umożliwi tym osobom swobodny dostęp do firm. Kolejne 15 osób zostało skierowanych na szkolenia zawodowe, które zostały dobrane zgodnie z potrzebami lokalnego rynku pracy.
10 uczestniczek projektu już zakończyło warsztaty kosmetyczne "Aktywna i piękna" w trakcie którego panie uczyły się określać swój rodzaj cery, dobierać odpowiednie kosmetyki, określać kolorystykę urody, wykonać makijaż dzienny. Panie przyswoiły również wiedze o lekach i ich działaniach, programach profilaktycznych właściwych dla każdego wieku, uczyły się określać składniki żywności i ich roli w organizmie człowieka, wpływu aktywności fizycznej na zdrowie człowieka, wpływu używek na ludzki organizm.
Wszystkie certyfikaty i zaświadczenia po ukończonych kursach i szkoleniach zostaną wręczone na konferencji podsumowującej II edycję projektu.


Dzień Papieski i Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem
18 października 2009r.

W dniu 18 października 2009r. odbyła się uroczystość z okazji Dnia Papieskiego i Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem dla uczestników "Programu Aktywności Lokalnej", osób z ich otoczenia oraz pozostałej społeczności gminy Kurzętnik.
Celem spotkania była integracja uczestników Programu Aktywności Lokalnej, a także wszystkich mieszkańców gminy Kurzętnik oraz promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego.
Impreza odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Kurzętniku. Na uroczystość przybyli uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej oraz Klubu Integracji Społecznej, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurzętniku, a także wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy Kurzętnik. Zaproszono przedstawicieli lokalnych władz i jednostek : Wójta Gminy Kurzętnik - Panią Zofię Andrzejewską, Z-ca Wójta Gminy Kurzętnik - Pana Andrzeja Ochlaka, Sekretarza Gminy Kurzętnik - Panią Teresę Łątkowską, Skarbnika Gminy Kurzętnik - Panią Elżbietę Kowalczyk, Przewodniczącego Rady Gminy Kurzętnik - Pana Andrzeja Rezmera, Dyrekcję Szkół Gminy Kurzętnik, Księży z Gminy Kurzętnik, Radych oraz Sołtysów Gminy Kurzętnik.
Spotkanie rozpoczęła Pani Grażyna Deranek - Kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurzętniku, Pan Roman Lewicki - Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Kurzętniku oraz Pan Piotr Piątek - Przewodniczący Akcji Katolickiej przywitaniem wszystkich przybyłych gości i zaproszeniem na poczęstunek kremówką papieską przy kawie i herbacie.
Po uroczystym przywitaniu wszystkich przybyłych gości Ks. Zdzisław Szymański wygłosił wykład na temat ubóstwa. Kolejną atrakcją imprezy był pokaz gołębi pocztowych, wieczornica w wykonaniu młodzieży z Kurzętnika z udziałem orkiestry dętej oraz zespołu folklorystycznego "Anibabki". Następnym punktem spotkania był konkurs wiedzy o Janie Pawle II oraz podsumowanie konkursu literackiego i plastycznego.

Wyjazd kulturalno - edukacyjny do Torunia
27 września 2009r.

W dniu 27 września 2009 roku dla uczestników "Programu Aktywności Lokalnej" został zorganizowany wyjazd kulturalno - edukacyjny do Torunia. W wycieczce wzięło udział 38 osób.
Zgodnie z programem wyjazdu pierwszym miejscem, które odwiedzili uczestnicy "Programu Aktywności Lokalnej" było Stare Miasto Toruń. Tam uczestnicy wyjazdu spacerowali uliczkami z przewodnikiem zwiedzając Ratusz Staromiejski, Dom Kopernika, Kościoły gotyckie: św. św. Janów Chrzciciela i Ewangelisty, Dwór Artusa, Spichlerze, słynne kamienice, Krzywą Wieżę, bramy, maszty i mury obronne, ruiny zamku krzyżackiego.
Następną i zarazem główną atrakcją wyjazdu był spektakl dla dzieci w Teatrze Baj Pomorskim w Toruniu. Projekcja spektaklu "Wschód i zachód Słonia" rozpoczęła się o godzinie 1200. Spektakl opowiadał o Małej Słoniczce, która ma wyjątkową cechę - potrafi latać, gdy jest szczęśliwa, a gdy jest smutna - zapada się w piach pustyni. Obdarzona przez mamę ogromną miłością i najważniejszymi radami wyrusza samodzielnie w świat, gdzie zaprzyjaźnia się z Małpkiem i poznaje Paskudnego Wielbłąda. Mała Słoniczka i Małpek postanawiają znaleźć sposób, aby zmienić Paskudnego Wielbłąda, gdyż jest on bardzo nieznośny dla wszystkich.
Ostatnim punktem dnia był wspólny obiad w barze "Małgośka".
W trakcie wycieczki uczestnikom "Programu Aktywności Lokalnej" i ich opiekunom dopisywał dobry humor i piękna pogoda. Z pewnością wszyscy będą ją miło wspominać


Wycieczka rowerowa do Nielbarka
14 września 2009r.


W dniu 14 września 2009 roku dla uczestników "Programu Aktywności Lokalnej" została zorganizowana wycieczka rowerowa nad jezioro do sąsiedniej wsi Nielbark.
W wycieczce rowerowej udział wzięło 25 osób - były to dzieci i ich rodzice uczestniczący w "Programie Aktywności Lokalnej", pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurzętniku oraz asystenci rodzinni współpracujący z tymi rodzinami.
Celem wycieczki było ukazanie możliwości aktywnego spędzania czasu wolnego, zaangażowanie rodziców aby wyszli z domów z dziećmi, rozwijanie umiejętności współdziałania i współpracy oraz integracja uczestników "Programu Aktywności Lokalnej".
Dopisywała nam tego dnia piękna i słoneczna pogoda. Uczestnicy PAL-u biorąc udział w wycieczce rowerowej podziwiali piękno natury mijając okoliczne łąki, lasy, pola. Wszyscy świetnie się bawili przy smażeniu kiełbasek nad brzegiem jeziora, śpiewach z gitarą przy ognisku, zabawach i różnych konkurencjach dla dzieci, w których uczestniczyli również rodzice. W pobliskim lesie zbieraliśmy drużynowo gałęzie do ogniska. Najwięcej czasu i uwagi naszym wycieczkowiczom zajęła nauka nowych piosenek z elementami gestykulacji.
Odbyła się również krótka rozmowa na temat otaczającej przyrody, miejscowego wyrobiska pożwirowego, które jest pod ochroną i uzyskało nazwę "Nielbark - siedlisko i miejsce lęgowe mewy śmieszki", co z pewnością zwiększyło świadomość ekologiczną dzieci. Wszyscy byli zadowoleni z mile spędzonego czasu na łonie malowniczej natury. Kolejną okazją do spotkania dla uczestników projektu będzie wyjazd kulturalno - edukacyjny do Torunia.

Wyjazd kulturalno - edukacyjny do Gdańska
21 sierpnia 2009r.

W dniu 21 sierpnia 2009 roku dla uczestników projektu systemowego "Program aktywnej integracji społecznej i zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym w gminie Kurzętnik" został zorganizowany wyjazd kulturalno - edukacyjny do Gdańska. W wycieczce wzięło udział 30 osób.
Zgodnie z programem wyjazdu pierwszym miejscem, które odwiedzili uczestnicy projektu było Główne Miasto Gdańsk. Tam uczestnicy wyjazdu spacerowali uliczkami z przewodnikiem od Bramy Złotej przez ulicę Długą, Długi Targ do Bramy Zielonej, przejście Długim Pobrzeżem do Żurawia, przejście uliczką Mariacką do Bazyliki Mariackiej - największej cegielnej, gotyckiej świątyni w Europie.
Następnym miejscem, które odwiedzili uczestnicy wyjazdu była plaża w dzielnicy Stogi. Uczestnicy projektu spacerowali brzegiem Morza Bałtyckiego. Wszyscy byli bardzo zadowoleni i dopisywała piękna pogoda.
Ostatnią i zarazem główną atrakcją wyjazdu był seans filmowy w Cinema City "Krewetka". Projekcja filmu "Operacja Dunaj" rozpoczęła się o godzinie 17.30. Polsko - czeska komedia z gwiazdorską obsadą. Wyświetlany film opowiadał o inwazji wojsk Układu Warszawskiego na Czechosłowację, w której zaginęła "Biedroneczka" - wysłużony polski czołg. Załoga gubi drogę i "parkuje" w niespodziewanym miejscu ...
W trakcie wycieczki uczestnikom projektu i ich opiekunom dopisywał dobry humor i piękna pogoda. Z pewnością wszyscy będą ją miło wspominać.


Ognisko w Krzemieniewie
12 sierpnia 2009r.


W dniu 12 sierpnia 2009 roku w godzinach od 1700 do 2100 zostało zorganizowane ognisko integracyjne w Krzemieniewie dla uczestników Programu Aktywności Lokalnej.
Celem spotkania było promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie umiejętności współdziałania i współpracy oraz integracja uczestników PAL - u.
W spotkaniu udział wzięło 40 osób - byli to uczestnicy PAL - u wraz z najbliższą rodziną ( dzieci i współmałżonkowie), pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurzętniku oraz asystenci rodzinni współpracujący z tymi rodzinami.
Mimo deszczowej pogody tego dnia i ulewnego deszczu na samym początku spotkania na ognisko przybyli prawie wszyscy uczestnicy Programu Aktywności Lokalnej. Wszyscy świetnie się bawili przy smażeniu kiełbasek, śpiewach przy ognisku, zabawach i różnych konkurencjach dla dzieci (malowanie węglem własnej stopy, jedzenie jabłka zawieszonego na drzewie nie dotykając rękoma, zabawa w uwalnianie więźnia przywiązanego do drzewa itp.).


Festyn sportowo - integracyjny w Krzemieniewie 26 lipca 2009r.


W dniu 26 lipca 2009 roku w godzinach od 14:00 do 20:00 został zorganizowany festyn sportowo - integracyjny dla uczestników "Programu Aktywności Lokalnej" i osób z ich otoczenia.
Impreza miała miejsce w Krzemieniewie na boisku wiejskim. Mimo ulewnego deszczu na samym początku imprezy uczestnicy festynu przybywali całymi rodzinami. W festynie wzięli udział wszyscy zainteresowani mieszkańcy gminy Kurzętnik, pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurzętniku oraz specjaliści prowadzący zajęcia w Klubie Integracji Społecznej w Kurzętniku. Zaproszono przedstawicieli lokalnych władz i jednostek : Wójta Gminy Kurzętnik - Panią Zofię Andrzejewską, Sekretarza Gminy Kurzętnik - Panią Teresę Łątkowską, Przewodniczącego Rady Gminy Kurzętnik - Pana Andrzeja Rezmera, Radych oraz Sołtysów Gminy Kurzętnik.
Spotkanie rozpoczął Pan Mariusz Śliwiński - Z-ca Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Kurzętniku przywitaniem wszystkich przybyłych gości i zaproszeniem na poczęstunek kawą, herbatą i ciastem do bufetu, które obsługiwało Koło Gospodyń wsi Krzemieniewo i dobrą zabawę.
Wszyscy dobrze się bawili przy konkursach sportowych typu: mecz piłki nożnej, biegi na czas itp., występie kabaretowym, występie Młodzieżowej Orkiestry Dętej z GCK Kurzętnik, pokazie tańca z ogniem oraz zabawach dzieci z klaunami, którzy rozdawali dzieciom słodycze. Za udziały w konkursach zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody (zakupiono puchary, medale, statuetki, piłeczki do tenisa stołowego, ringo, grę łaporzep, rakiety badminton, gumy do skakania, piłkę nożną, podręczniki, artykułu szkolne, słodycze typu: ciastka, cukierki, batony). Na zakończenie festynu od godziny 2000 odbyła się zabawa taneczna dla wszystkich uczestników imprezy.

Celem festynu było promowanie aktywnego spędzania czasu wolnego, rozwijanie umiejętności współpracy oraz integracja wszystkich mieszkańców gminy Kurzętnik.


Program imprezy:

  • turniej piłki nożne
  • występ Młodzieżowej Orkiestry Dętej z GCK Kurzętnik
  • jaka to melodia
  • bieg po zdrowie
  • występ kabaretu "Niepoprawny"
  • pokaz tańca z ogniem
  • gry i zabawy dla dzieci
  • zabawa taneczna
  • kawiarenka, trampolina, bufet


Kolonie w Toruniu
od 11 do 21 lipca 2009r.


Dnia 11 lipca 2009r. rozpoczęły się kolonie letnie, w których wzięły udział dzieci uczestników "Programu Aktywności Lokalnej". W koloniach uczestniczyło 15 dzieci z gminy Kurzętnik.
Głównym celem kolonii letnich było zagospodarowanie czasu wolnego podczas wakacji dzieciom zamieszkującym na terenie gminy Kurzętnik, umożliwienie dzieciom odpoczynku poza miejscem zamieszkania, integracja wszystkich dzieci uczestniczących w kolonii, dostarczenie wrażeń i nowych umiejętności, a także nabycie umiejętności współżycia w grupie.
Podczas wypoczynku dzieci miały zapewniony ciekawy program, w którym przewidziano m.in. wyjazd do Jura Parku, zwiedzanie miasta Toruń oraz rozgłośni radiowej i studia telewizyjnego, seans w kinie, planetarium, muzeum, wyjście do kręgielni, grill, ognisko, konkursy, gry i zabawy, itp.
Uczestnicy kolonii byli bardzo zadowoleni, gdyż dopisywały wszystkim dobre humory i piękna słoneczna pogoda.

Strona Domowa | Kultura | Czytelnictwo | Wnioski elektroniczne | Czyste powietrze | Co nowego | Senior+ | 300+ | 500+ | Kurzetnicka Karta Seniora | Formy pomocy | Punkt Konsultacyjny | Zespol Interdyscyplinarny | Projekty | Projekty Archiwalne | Linki | Kontakt | Deklaracja dostepnosci | Harmonogram spotkań w świetlicach | Profilaktyka zywienia w chorobach | Informacja publiczna - petycje | Informacja Publiczna - wnioski | Zamowienia Publiczne | Mapa witryny


Podmenu:


Powrót do treści | Wróć do menu głównego